Ivan Punzo: Steinerpedagoginen tulkinta apollonisesta ja dionyysisesta

SU 19.4.2026 15:00 ESITELMÄ
Ivan Punzo: Steinerpedagoginen tulkinta apollonisesta ja dionyysisesta
Tila: Permantosali, 1.krs

Apollonisen ja dionyysisen käsitteet tarjoavat kiinnostavan näkökulman kasvatukseen ja opetukseen. Niitä voidaan hyödyntää kasvatusfilosofisina välineinä yhdistämään yksilöllinen kehitys ja sosiaalinen vuorovaikutus, tukien lapsen luovuutta ja tasapainoista kasvua. Esitelmä tarkastelee, mitä nämä kulttuurihistorialliset metaforat merkitsevät steinerpedagogiikassa lapsen kasvun, kokemuksellisuuden sekä oppimistapojen ja -sisältöjen näkökulmasta.

Rudolf Steiner viittaa apolloniseen ja dionyysiseen kasvatusta käsittelevissä luennoissaan sekä eksplisiittisesti että implisiittisesti. Näissä ne ilmenevät lapsen kehityksen dynaamisina voimina, joiden avulla voidaan ylläpitää keskinäistä tasapainoa muun muassa muodon ja rytmin, visuaalisen ja musiikillisen sekä harmonian ja hurmoksen välillä.

Esitelmässä pohditaan, miten tätä tasapainoa voidaan soveltaa käytännön kasvatukseen ja opetukseen, esimerkiksi pedagogisessa suunnittelussa, sekä tarkastelee kahden voiman vuorovaikutusta ja niiden merkitystä lapsen luovuuden ja toimijuuden tukemisessa.

Kuningas Midas tuomitsemassa Apollon ja Panin välistä musiikkikilpailua – Filippo Lauri, 1600-luku

 

<< Takaisin Ohjelma-sivulle

KASVATUKSEN FOORUMI -KONFERENSSI 2026
Järki, hurmos ja kasvatus – apolloninen ja dionyysinen yhteensovittelevina voimina

18.-19.4.2026, Kriittinen korkeakoulu
www.kasvatuksenfoorumi.fi
Osoite: Lintulahdenkatu 3, Helsinki

Edellinen artikkeli
Ingrid André: ’moving mattters’
Seuraava artikkeli
Jan-Erik Mansikka: Steinerin tulkinta Nietzschen yli-ihmisestä vapausfilosofiansa valossa