Monikulttuurinen ja moniääninen sivistys

Miksi puhe sivistyksestä on noussut ajankohtaiseksi aiheeksi, siitä keskustelemme eri teemojen kautta Sivistysremontti-podcastissa. Mitä pitäisi rakentaa ja mitä purkaa, sitä pohtimassa vieraiden kanssa Annamari Huovinen ja Maija Töyry.

Sarjan on tuottanut Mediakollektiivi yhteistyössä Kriittisen korkeakoulun ja Keskustakirjasto Oodin kanssa. Sarjan julkaisevat yhteistyössä Kansanvalistusseuran Ainamedia ja Katsaus-verkkojulkaisu.

Ketkä saavat tilaa ja äänensä Suomessa kuuluville ja millä foorumeilla? Millaista remonttia tarvitaan, jotta asiat olisivat nykyistä paremmin? Suomalaisen sivistyksen kertomukseen ei ole kuulunut idea kulttuurien sulatusuunista. Rikkaaseen kulttuuriperintöömme kuuluvat kuitenkin mm. romanien, suomenruotsalaisten, suomenvenäläisten ja saamelaisten kulttuurit. Uusia vaikutteita saamme mm. Lähi-idän ja Afrikan kulttuureista. Keskustelijat: Tutkijat Saara Särmä ja Mohamed Ali Jama

Edellinen artikkeli
Kohti ekosivistystä
Seuraava artikkeli
Kriittisen korkeakoulun toimintakertomus 2021