Tiedote ja raportti kansalaisjärjestöjen mahdollisuudesta auttaa ukrainalaisia

Kansalaisjärjestöt kokoontuivat Kriittisen Korkeakoulun ja KVS-säätiön kutsumana Pyöreä pöytä -tilaisuuteen Zoom-alustalla 7.3. 2022 keskustelemaan järjestöjen mahdollisuuksista auttaa ukrainalaisia ja puolustaa demokratiaa.

Keskeisimmät kysymykset tapaamisessa olivat:

Mitä konkreettista voimme tehdä yhdessä ukrainalaisten auttamiseksi?
Mitä voisimme tehdä pidemmällä aikavälillä ukrainalaisten tueksi?
Mitä voisimme tehdä Euroopassa ja globaalisti demokratian
puolustamiseksi?

Tilaisuudesta on julkaistu tiedote ja hieman laajempi raportti. Löydät molemmat alta .pdf -muodossa.

Tilaisuuteen osallistuivat, ilmoittautumisjärjestyksessä Suomen Operaatio Libero ry, Pirkanmaan Martat ry, Marttaliitto ry, Etelä-Helsingin kansalaisopisto, Tekstin talo ry, Nuoren voiman liitto, Setlementtiliitto, Kansalaisfoorumi, Parisuhdekeskus Kataja ry, Työväen Sivistysliitto, Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry, Autismiliitto/Autism Finland, Kansalaisareena ry, Suomi Seura ry, Suomen partiolaiset, Invalidiliitto, SPR, Sitra, Väestöliitto, Opintokeskus Sivis, Avoin yhteiskunta ry, ja Finns for Ukraine -verkosto.

Tiedote
Raportti

   

Edellinen artikkeli
Tekstin talolle merkittävä tuki Koneen säätiöltä
Seuraava artikkeli
Mitä sivistys on?